Noi deschidem LumeaCunoasterii pentru Voi!

Scolari

Pentru cei care vor sa stie cum isi petrec elevii nostrii timpul la scoala puteti vedea cateva imagini AICI

PA Tanase Andreea

VI.D
prof. Popescu Andra
VII.D prof. Zaharia Venera VIII.D prof. Puiu Constantin Mij.2 Panciu Emilia
V E prof. VI.E prof. Ivanescu VII.E prof. VIII.E prof. Latan Mihaela Mare.1 State Rodica
                Mare.2 Floroiu Veronica

Scolarii nostrii speranta noastra!

Consilier cu munca educativa: Prof. Popescu Andra
Pricipala preocupare a invatatorilor scolii noastre a fost interesul pentru autoperfectionare. In acest sens au participat la urmatoarele cursuri:
"        Cursul - educatie pentru calitate in invatamantul primar
"        Abilitare curriculara si proiectarea activitatii didactice
"        Cursul - activitate didactica pentru clasa privind aplicarea noii programe scolare
"        Pregatire in domeniul reformei invatamantului
         Invatatorul este cel care lucreaza cu cel mai sensibil material - materialul uman in perioada maximei fragilitati si modelari. Aceasta frumoasa, dar complexa profesie impleteste migala lucratoarei de broderie cu spontaneitatea actorului, stapanirea de sine a conducatorului cu stiinta savantului, gingasia surorii si generozitatea fratelui cu fermitatea tatalui si bunatatea mamei.
<<-------------------->>
DARUIRE
Te-apleci cu-ngaduinta spre mana tremuranda
Ridici spre inaltime un suflet ne-ntinat;
Este flacara ce arde tacuta si plapanda
Dar peste tot si toate-un cuget impacat

Zidesti un pod de piatra pe ape volburate
Si semeni roade bune intr-un ogor arid
Ai invatat si lupta, si setea de dreptate
De dragoste de omenie esti pururi avid.

O lume buna, tandra doresti sa te-nconjoare
O viata linistita precum un cer senin.
Esti raza de speranta de vise dadatoare
Lumina din lumina te daruiesti din plin.
Inv. Aurelia Popa

Responsabil comisia dirigintilor
Ca urmare a cursurilor de formare, organizate de Casa Corpului Didactic cum ar fi:
"        Management educational
"        Abilitare curriculara - in specialitate
"        Reforma invatamantului - curriculum national, evaluare, selectarea manualelor, managementul schimbarii, managementul de conflict, managementul clasei si instruirea diferentiata ( inteligente multiple)
"        Curs de perfectionare in cadrul Universitatii Bucuresti primul modul limba romana profesorii scolii noastre si-au consolidat competentele in predare, invatare si evaluare - profesorii scolii noastre si-au consolidat competentele in predare, invatare si evaluare. Predarea si evaluarea elevilor trebuie sa raspunda nevoilor educationale reale ale elevilor, sporind astfel gradul de atractivitate al ofertei educationale a scolii. Predarea trebuie sa fie adecvata stilurilor diferite de invatare ale elevilor pentru a fi eficienta. Pentru eficientizarea invatarii este necesar ca profesorii:
"        sa ii ajute pe elevi sa-si identifice stilul de invatare prin explorarea si experimentarea unor activitati diferite.
"        sa ii invete pe elevi sa accepte si sa respecte diferentele si similaritatile in invatare.
   Pe termen lung, procesul de invatare trebuie sa integreze abilitatile elevului(de invatare afectiva, de comunicare adecvata a emotiilor si atitudinilor personale). Pentru aceasta profesorul trebuie sa fie intotdeauna receptiv fata de principiile educationale novatoare si sa fie unul dintre primii, care sa se incumete a le aplica.
   Scoala noastra se vrea a fi o organizatie scolara care sa functioneze dupa principiile unei educatii moderne.    Se vor crea oportunitati de dezvoltare a personalitatii tuturor elevilor si de integrare a acestora in reteaua de licee, scoli de arte si meserii. Astfel se va consolida capacitatea profesorului de a se adapta schimbarilor din sistemul educational.
Avem profesori care au o activitate bogata in scoala si nu numai:
"        prof. Mitrea Valentin, prof. Nita Valerica, Prof. Dumitrescu Daniela publicatii in reviste de specialitate, culegeri de probleme pentru clasa, rezultate remarcabile la concursuri si olimpiade scolare.
"        Prof. Mitrache Maria autor de manuale scolare ( ed. tehnologica), rezultate remarcabile la olimpiada.
   Profesorii scolii noastre sunt deschisi pentru tot ceea ce este nou in invatamant si suntem siguri ca rezultatele nu vor intarzia sa apara si anul acesta ca in toti anii, trebuie doar CURAJ, RABDARE SI VOINTA.